— Blog —

Buďte v obraze. Nechte se inspirovat. Informujte se. Rádi se s Vámi dělíme o naše zkušenosti
a zážitky. Na našem blogu popisujeme i věcně a strukturovaně, jak probíhají lezecké kurzy, kurzy lezení zajištěných cest nebo skialpové túry v Krkonoších.

Po dvou letech odkladů se podařilo v roce 2022 odjet na Island! A bylo to super, protože jsme se vrátili opálení a plní zážitků z lyžování v prašanu a se skalpem v podobě výstupu na Snæfellsjökull (1446 m) za pasem! Island je zážitek. Island se musí zažít!

Lezení ledů a skialpování v jeden den na jednom místě = komplexní a intenzivní zážitek v Krkonoších pod dohledem certifikovaného horského vůdce s licencí UIAGM a navíc s místňákem. A s boudou Výrovka v zádech.

Jedná se o krásnou horu, kterou máme moc rádi a rádi se sem vracíme. V malé vesničce Sulda (Sulden) panuje vždy pohoda a žádný spěch. Ortler, hora Obr se z veliké výšky na to naše pachtění dole. V seznamu máme několik výstupových tras. Můžete si vybrat. Můžete se zasnít. Můžete vyrazit!

Proč vystoupit na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat? Výstup hřebenem Stüdlgrat je klasickou túrou, která však nic neztrácí ze své krásy ani náročnosti, přestože je docela populární trasou vedoucí na nejvyšší vrchol Rakouska - Grossglockner 3798.

Jak se navázat na střed nebo také na půlku lana jinak než na nebezpečnou liščí smyčku? Liščí smyčka může přepálit jistící oko sedáku! Jestli nevíte, jak se navázat jinak, tak koukněte na naše metodické okénko.

Běžný úkaz na stěnách nebo na skalách. Jestli vás někdo takto přepadne, nebude to lupič, ale váš lezec, kterého takto jistíte! Jistič se pekelně soustředí a jistí, co to jde. V pořádku. Ale co ty ruce? V tomto případě lano prochází jenom přes karabinu a kýbl tu neplní žádnou funkci. Brzdící ruka, která svírá lano pod kyblíkem či...

Dost šílený, ale stále rozšířený nešvar při dobírání na štand nebo na vršek pískovcové věže. Většinou to probíhá tak, že se prvolezec sedne na hranu skály a cvakne si kyblík do jistícího oka a dobírá.

Jak se navázat na střed nebo také na půlku lana bez karabiny a zároveň nepoužít nebezpečnou liščí smyčku? Jestli nevíte, tak koukněte na naše metodické okénko.

Lana jsou čím dál tím tenčí a v kyblících jedou jako šílená. A ještě se vám k tomu přihodí nouzová situace a vy musíte slanit na jednom prameni polovičního lana. Co teď?

Neříkej, že to nestojí za ten pocit: "Řítíš se americkou dálnicí na západ až do údolí, kterému se říká lezecký vesmír. Je tam vůbec nejlepší skalní lezení ve vesmíru."