Slanění na tenkém laně. Jak na to?

14.05.2021

Když pálí lano

Lana jsou čím dál tím tenčí a v kyblících jedou jako šílená. A ještě se vám k tomu přihodí nouzová situace a vy musíte slanit na jednom prameni polovičního lana. Co teď?

S prusíkem

Jedna z variant je přidat pod kyblík prusík, který zajistí, že když je pálení k nesnesení, můžete lano na chvíli pustit a zastavit. Neřeší však rychlost slanění a pálení dlaní.

Slanění s kyblíkem v reverso módu

V případě, že máte kyblík s extra okem na "reverso" mód, můžete do něj při slanění přidat extra karabinu. Tato extra karabina mezi slaňovacím okem sedáku a okem kyblíku jej drží v "uzavřené poloze" a zvyšuje tření. Tím pádem jedete pomaleji.

Slanění na tření

Dalším způsobem je provléknout jeden pramen lana oběma sloty kyblíku. Viz obrázek. Pouze se ujistěte, že lano vedoucí k brzdící ruce vychází z kyblíku správným směrem - k brzdící ruce.

Slanění na dvou karabinách

Tření můžete zvýšit i vložením extra karabiny viz obrázek. Dvě karabiny ležící na sobě pod kyblíkem, roztáhnu lano více do stran a zvýší tak tření. Karabiny vkládejte zámky proti sobě tak, aby na sobě pěkně tyto karabiny ležely. Ideálně použijte stejně velké a podobné karabiny.

Upozornění

Vždy doporučuji tyto techniky nejprve nacvičit kousek nad zemí ve všech variantách.

Autor děkuje české značce ROCK EMPIRE za poskytnutí testovacího zařízení a vybavení na lezení.

#nelezteblbe

Varování

Lezení na skalách může být nebezpečné. Dříve než jej začnete praktikovat, seznamte se s riziky, jež jsou s ním spojena. Lezení a horolezectví jsou naučené dovednosti, které vyžadují zkušenost a kvalifikované zaškolení. Nesprávný způsob používání může vést k závažným zraněním nebo smrti. Přestože je lezení relativně jednoduché, vyžaduje absolutní soustředění a vhodný trénink. Začněte s certifikovanými instruktory nebo s českými horskými vůdci s licencí UIAGM.