SKIALPOVÁ ETIKETA ANEB JAK SE CHOVAT, ABY SE NÁM TO VÍC LÍBILO

08.11.2023

Nadšenců, kteří propadli pohybu na chlupatých lyžích, přibylo. Zvláště během lockdownu. Zkušenosti z Krkonoš mě přivedli k sepsání tucet postřehů, které by mohly pomoci ke zvýšení skialpové etikety. Když to nebude k poučení, tak alespoň k zamyšlení. Jestli máš nějaký další postřeh, pošli mi ho. Rád ho doplním a okomentuji.

NEZDRAVENÍ

Zase tak moc nás na těch hřebenech a v stráních na chlupatých lyžích není, abychom se nemohli pozdravit nebo alespoň na pozdrav odpovědět. Adekvátně ke způsobu, jakým nás kolega skialpinista pozdravil či počastoval. Nechápu zaryté mlčení nebo předstírání "jako, že neslyšel" od lyžaře, který mě míjí. Nejedeme na eskalátoru v odpolední špičce v pražském metru, ne?

PŘEKVÁPKO

Někdo vás bez varování předběhne nebo předjede. Zezadu tak, že pak skáčete do závěje nebo se vám vyrazí opar. Když se blížím k jakékoliv skupince lidí v trase či na cestě zahalekám, dám o sobě vědět (většinou pozdravem). Po průjezdu poděkuji. A někdy i dodám, že nás jede ještě třeba 5 nebo, že jsem poslední.

NA SLOVÍČKO

Sdílení informací při setkání v terénu pomáhá nebo může pomoci. Když se zeptám: "Kam frčíte?" nebo "Kam máte namířeno?", není to vyzvídání, ale sběr informací před výstupem nebo sjezdem. Dále i povědomí, kde se kdo pohybuje. Tato informace se hodí, když se zkazí počasí nebo když se někdo hledá. Navíc i sdílená radost je dvojnásobná radost. A o to přece jde, ne?

GENTLEMANSTVÍ

Několikrát se mi stalo, že stojím se skupinkou věrných na hraně před sjezdem. Ukazujeme si, kudy to pojedeme a jak na to. Pak někdo přiletí z boku či se shora. Postaví se kousek od nás. Neodpoví ani na pozdrav. Vlítne do lajny a zmizí. Klidně do lajny pustím druha na lyžích nebo se dohodneme, kudy jsem to měl namyšlené projet já. Stačilo se domluvit. Stačilo by říct: "Můžeme? Díky". Jednak tu jde o neporušenou stráň (první lajnu), ale jednak i o čas. Než projede taková neočekávaná skupinka, taky to chvíli trvá, protože je necháte odjet kvůli bezpečnosti. Všechno pak trvá déle, než jste si mysleli. Co, že jste tam byli dřív?

ÚSTROJNÍ KÁZEŇ

Vybavení jako lopatu, sondu či termosku mějte v batohu. Lopata na gumičce nebo strčená za kompresním popruhem působí amatérsky, a navíc ji můžete ztratit, když ji budete nejvíc potřebovat. Lahve a termosky ze síťek vypadávají. PET lahve na batohu vám zmrznou anebo studí při napití jako tekutý dusík. A vyhledávač mějte pod oblečením. Snažte se vypadat jako profíci a chovejte se jako gentlemani. Skialpinisté přece nejsou žádní blbci, nebo jo?

DOPRAVA

Parkuj tak, aby tě nesmetl pluh a nezavazel si. Ideálně nechávej auto na záchytném parkovišti a zbytek zkus dojet skibusem. Třeba v Krkonoších ideálně z Dolních Míseček na Horní nebo ze Špindlu na Špindlerovku. Věděl jsi, že autobus na Špindlerovku je největší kabina v Česku a taky nejlevnější jízda nahoru!

SJEZDOVKY

Respektuj pravidla na sjezdovkách a dávej majzla na rolby a jejich lana. A rozjezdit večer zataženou sjezdovku je fakt prasárna! A když už frčíš po sjezdovce nahoru tak při kraji a traverzuj tak, abys nebyl pod hranou.

VOLÁNÍ PŘÍRODY

Ulevuj si dál od stopy. A po sobě to zahrábni sněhem. I to žlutý! Ideálně někde, kde nepředpokládáš pohyb dalších osob do kopce nebo ve sjezdu.

PES

Velké téma. Jeho bobky na cestě nebo blízko stopy prosím naber i se sněhem a mrskni do lesa. Zvláště na jaře to bývá opravdu nechutné, kolik toho podél frekventovaných cest je! Je jasné, že tvůj pejsek nekouše, nezaběhne se a neskáče na ostatní. V KRNAPu ho nemusíš mít na vodítku, ale měl by být pod kontrolou a odvolatelný v každé situaci. Zvládneš to?

LAVINOVÁ VÝBAVA

Nos ji i do Krkonoš. A to celou sezónu. Vím, že se do laviny nikdy nedostaneš, ale můžeš se k nějaké nehodě připlést a můžeš pak efektivně pomoci. Měj u sebe i lékárničku, čelovku a nějakou zateplovačku. A šetři si baterku v mobilu – zima a slabší signál ji můžou rychle vycucat.

ALKOHOL

Osobně doporučuji to s ním nepřehánět. A jestli nejsi zvyklý na místního Krákoru, může se ti jich víc kousků vymstít!

NA ZÁVĚR

Pohyb po horách na skialpových lyžích si užívejte. Neškoďte sobě ani jiným. A HESKI DNY všem přeje Horský vůdce a lyžař, který je v Krkonoších doma. Ne jenom jako.

Vojtěch Watt Dvořák