Nejdelší horolezecká túra v Česku

20.05.2020

Pouze na jediném místě v Česku zažijete takto jedinečnou horolezeckou túru! Jedná se sice o lezecky relativně lehkou, avšak technicky náročnější túru, která vede celým hřebenem Suchých skal. Lezecký pohyb je v krásně exponovaném terénu a zažijete několik slanění a spouštění. Túra nabízí i několik únikových variant. 

3, 2, 1 ... START!

Obvykle začínáme srazem na parkovišti pod Suchými skalami okolo deváté hodiny. Zkontrolujeme vybavení včetně helem, sedáků, karabin a bot. Celou túru je možno absolvovat v pohorkách nebo nejlépe v nějakých "approach" botách s lezeckou špičkou (climbing zone). Lezečky si můžeme dát do batohu pro strýčka příhodu nebo vylezení nějaké lezečtější pasáže - varianty. Z parkoviště se už pěšky přesuneme na START. 

Vlajková věž a ty další

Začínáme na Vlajkové věži. To je ta převislá věž! Nemusíte se však bát, protože nastupujeme z té přívětivější strany. První výstup je zahřívací a po výstupu na její vrchol nás hned čeká spouštění. Další postup je krásné procházení mezi věžičkami a lezení nahoru a dolů. tato úvodní část je takové zahřívání před nástupem na "opravdový" hřeben. Obavy mít nemusíte, protože si lezení užijeme dost a dost.

Další věže a exponovaný hřeben

Postupně ukrajujeme další délky. V některých místech postupujeme souběžně. A v místech, kde se leze nebo komplikovaně slézá lezeme po jednom. Na některých věžičkám či místech je sotva místo pro nohy u sebe. Je to parádní pocit! nebo ne?

Přes Bílou, Hladkou Alabastrovou či Nosatou věž se dostaneme až k mohutné Sokolí věži. I tu postupně přelezeme a přejdeme. Po jejím přelezení se ocitneme na věži Střední. Z ní nás čeká dlouhé slanění nebo spouštění až na průchod mezi věžemi. Na Hlavní věž se dostaneme průlezem komínem a pěknou stěnkou. Opět nahoře! 

Postupujeme k tomu nejlepšímu, co hřeben Suchých skal nabízí. Exponované spuštění na úzký hřeben. A po něm až k věži Rozpěrného komína. A opět slanění nebo spouštění. Na závěr se ještě přehoupneme přes Kazatelnu a aby byl přechod kompletní, dojdeme cca 200 metrů až na poslední výraznou a samostatně stojící věž Babu. 

Teprve tady si podáme ruce a je hotovo. V případě, že je družstvo rychlé a postupovali jsme hbitě, obvykle v případě zájmu ještě zařazujeme vylezení nějaké pěkné cesty v západní stěně některé z věží Suchých skal.

Získané dovednosti

Během túry se můžete psychicky a technicky připravit například na výstup na švýcarský Matterhorn nebo rakouský Grossglockner. Zvyknete si na expozici a seznámíte se s prací horského vůdce. Kromě toho se naučíte jistému pohybu ve skalním terénu a v případě zájmu místo spouštění si vyzkoušíte slanění, apod.

VIDEO Z PŘELEZU NEJDELŠÍHO SKALNÍHO HŘEBENE V ČESKU