MARTINKA – HŘEBENOVÁ KRÁSKA VYSOKÝCH TATER

23.06.2024

Výstup na nejvyšší vrchol Slovenska - Gerlachovský štít 2 654  si můžete zpestřit přelezením nádherné hřebenové varianty – Martinovky.

O CO SE JEDNÁ?

Martinka alias Martinovka je populární výstupová trasa vedoucí na Gerlach. Její obtížnost kromě orientace je mezi II a III UIAA. Plnotučná verze začíná z Polského hřebene přes Velický a Litvorový štít, Litvorové veže, Lavínovú vežu a štít, Zadný Gerlach na vrchol. Jedná se o celodenní túru a doporučuje se vyrazit brzo ráno. V roce 2024 jsme to ve třech ze Sliezského domu a zpět zvládli za 7.5 hodiny!

VARIANTY

Martinka má dvě základní varianty. Ta nejdelší či originální vede z Polského hřebene a kratší bez Velického a Litvorového štítu. Z Velického štítu směrem k Litvorovému štítu se slaňuje cca 15 metrů. Kromě erárních smyček s ocelovou karabinou je k dispozici asi o metr níže párek kvalitních nýtů. Kratší varianta vynechává Velický štít i Litvorový štít. Oba se dají podejít. Nastoupit pak lze do sedla mezi Litvorový š. a Malou Litvorovou vežu.

SESTUP

Sestup z Vrcholu Gerlachu je nejsnazší Batizovským žlabem k Batizovskému plesu. A proč se tato cesta jmenuje Martinka? Cesta nese jméno po svém prvovýstupci – Alfredu Martinovi, který ji přelezl 15. srpna 1905.

MOHLO BY SE HODIT

Tech tip: Tato cesta často nevede přímo po hřebeni. A když si nebudete jisti, vězte, že se více leze na straně do Velické doliny. Směrem do Batizovké se leze minimálně.

MATERIÁL

Já mám vyzkoušeno 30 m dlouhé lano, ale dá se to zvládnout i s 20m kouskem. Tři friendy 1-2-3, ale jde to i bez nich. Záleží na tom, jak moc se budete jistit nebo půjdete společně. Několik HMS karabin a minimálně dvě 120 cm smyčky na hroty. Helma, sedák. Čelovka a lékárnička. Na začátku sezóny květen/červen se mohou hodit i mačky nebo cepín, a to pro výstup na Polský hřeben nebo na sestup Batizovskou próbou.

NABÍDKA VÝSTUPŮ S HORSKÝM VŮDCEM VE VYSOKÝCH TATRÁCH


FOTOGALERIE - VYSOKÉ TATRY - MARTINKA