Kurz lezení zajištěných cest na Vodní bráně

09.10.2019

Jak probíhá základní kurz

Díky dobré poloze je Vodní brána lehce a rychle dostupná ferrata z Prahy, Hradce nebo Mladé Boleslavi. Během ferratového kurzu se zájemci dozvědí vše potřebné pro samostatný pohyb v tomto terénu.

Vodní brána jim umožňuje vyzkoušet obtížnost B/C a od roku 2019 i těžší. Poprat se s jedním obtížným místem, které tahá za ruce a lezec má díky expozici dojem, že leze ferratu někde v Alpách.

Teorie přetavena v praxi

Vždy se probírá názvosloví a terminologie, vysvětlí se výhody a nevýhody různých navazování, bezpečnostní pravidla a zásady. A následně vše ověří v praxi. Všechno si sami vyzkoušíte.

Děti zásadně lezou v celotělovém úvazu a jsou zajištěny lanem. Horský vůdce dohlíží na bezpečnost a je připraven komukoliv pomoci v případě obav z pádu, strachu či vysílení.

Nejprve vyzkoušíme a vybereme vybavení na parkovišti u Vodní brány. Pak se přesuneme pod Vodní bránu, kde si ukážeme vybavení. Vysvětlíme, jak funguje sedák, prsák, tlumič pádu a jak se vše spojuje v jeden celek. Vše si sami vyzkoušíte. Popíšeme si základní bezpečnostní pravidla. Jsme připraveni odpovědět na vaše dotazy. Případně v praxi vyvrátit zažité mýty a pověry.

Vysvětlíme si a ukážeme si praktické tipy pro lezení zajištěných cest. Odsedneme si do tlumiče pádu. Naučíme se předbíhat a nechat se bezpečně předejít. Během kurzu zažijeme výstup i sestup.

Trvání a vybavení

Zpravidla celý základní kurz trvá 2 - 4 hodiny. Vše záleží na šikovnosti týmu.

Alphaguides zajišťují zapůjčení veškerého vybavení od hlavy k patě (kromě obuvi) v ceně kurzu.

Doporučujeme sportovní či outdoorové oblečení a turistické boty. Nebo obuv se kterou se chystáte vyrážet na via ferraty. většinou se dá kurz absolvovat "nalehko" - bez pití a svačinky. Přesto doporučujeme mít a zvláště s dětmi v parném létě dostatek pití případně nějakou sladkou odměnu. Do batohu též můžete uložit telefon či přebytečné oblečení, když se oteplí.

— Základní kurz lezení zajištěných cest —

Fotoseriál z Vodní brány u Semil