Jak se leze na písku a proč nás to tak baví

21.05.2020

Lezení na písku v Českém ráji milujeme a každá cesta nám přináší radost. Víte proč je lezení na Prachově nebo ve Skaláku tak krásné? Protože se leze vždy za krásného počasí (kvůli suchým skalám) a to se přenáší i na pohodu, kterou lezení provází. Cizincům se moc líbí naše smyčky a jištění s nimi. Moc to většinou nechápou a připadáme jim jako "blázni ze skal".

V našich oblíbených pískovcových oblastech máme pro vás vybrané krásné cesty a věže s výhledy do skal, na Trosky, na Ještěd nebo až na hřebeny Krkonoš se sněhem. Lezení na věže chytne každého. Jestli jste někdy byli v nějakém skalním městě, určitě jste měli touhu si na nějakou věž vylézt a být jako ti "horolezci". A nyní se vám to může s horským vůdcem podařit. Výhodou je, že váš vůdce oblast zná a vybere cesty přesně pro vás. A to i v případě, že máte zájem o lezení spár nebo se jim naopak vyhýbáte. 

Vůdce zajišťuje pro vás vždy veškeré vybavení: sedák, karabiny, lano, helmu, smyčky a v omezené míře i lezečky.


Jak to probíhá

Obvykle začínáme okolo deváté ráno a lezeme celý den. Nejprve rychle zopakujeme navázání nebo si jej ukážeme, procvičíme jištění a manipulaci s lanem. 

Ukážeme si základní techniku lezení a zakládání smyček či provazování pískovcových hodin.

Slaňáky nebo tzv. "dobíráky" bývají daleko nebo jiným směrem, než vylézá cesta a tak si ukážeme i několik způsobů jak si posunout štand (jisticí stanoviště), aby jste lanem nedřeli skálu a taky, abyste viděli na lezce a mohli mu radit či pomáhat.

Na vrcholu nás vždy čeká zápis do vrcholové knížky a slanění. I nástup do slanění je někdy dobrodružství! Ukážeme si jak se při nalézání do slanění zajistit a udělat to efektivně a hlavně bezpečně. 

V případě zájmu můžeme zajít na oběd do příslušného lokálu či občerstvení, kde v každém případě vždy lezení zakončujeme posezením a vstřebáním dojmů.