Jak probíhá kurz pro ferratové experty

19.05.2020

Tento kurz je určen pro všechny, kteří chtějí umět zacházet s lanem a zajistit kamarády nebo své nejmenší svěřence. Po absolvování zvládnout jistit nebo i vytáhnout unaveného nebo vystrašeného parťáka. Zvládnou ho i spouštět a dokážou si i sami pomoct a provést sebezáchranu. Jak vypadá takový klasický kurz FERRATY XP?

Začínáme

Začínáme obvykle kontrolou vybavení účastníků. Zkontrolujeme navázání tlumiče pádu včetně spojení s kombinovaným úvazkem.

Půjčíme a rozdělíme materiál vhodný k absolvování kurzu:

karabiny vč. typu HMS, šité ploché smyčky 60 a 120 cm, sadu prusíků, lano 10 - 30 m, kyblík s "reverso" módem, případně další vybavení (helmy, sedáky, tlumiče pádu, rukavice).

Pozemní část

Po ujištění, že všichni umí spojit tlumič pádu se sedákem či úvazkem přejdeme k práci s lanem: jeho uložení do batohu a na batoh, osmičkový uzel s karabinou, cvičení s polovičním lodním uzlem - rychle, jistě a vždy na první dobrou, zvládneme ho zajistit a uvolnit si tak ruce. Sestrojíme rychlou, ale účinnou dopomoc - jednoduchý kladkostroj.

Vyzkoušíme si i způsob spouštění přes svázaná lana nebo vytažení opravdu vysíleného parťáka.

Nadzemní část

Po nezbytné partnerské kontrole si ukážeme několik typů vedení družstva včetně vedení dětí, permanentního jištění či kontinuálního vedení. Dvojice se navzájem jistí, vytahují a spouští.

Při výcviku nepoužíváme "odsedávací" smyčky a fixujeme se pouze pomocí tlumiče pádu.

Prakticky si vyzkoušíme i zvednutí se při pádu na lanovém mostě a lávce. A na závěr i sebezáchranu na vypáraném tlumiči pádu a napnutí improvizované via ferraty.

V polovině celého dne děláme přestávku na jídlo z vlastních zásob. Po celou dobu horský vůdce fotí a po skončení kurz posílá fotografie k dispozici.

Poradenství

Účastníci se samozřejmě ptají na další uzly, finty nebo na techniky, které viděli u jiných nebo na internetu. Dále se zajímají i o tipy na ferraty u nás i v zahraničí. Pokud horský vůdce ví, rád odpoví nebo se pokusí zjistit více informací a poradit. Radíme i s vybavením na základě vlastních zkušeností.