Holčičí lezení aneb jak se leze "mezi námi děvčaty"

25.05.2020

V případě, že chcete prožít s kamarádkou nebo v kolektivu spřízněných duší jeden den nebo celý víkend na písku nebo na žulových skalách, mohla by být tato akce přesně pro tebe. Výhodou je minimum soutěžení a hodně sdílení mezi děvčaty. Jediné co neumíme zařídit, je vedení nikým jiným, než vousatým horským vůdcem, který je však velmi empatický a ví jak na věc.

Podle vybrané destinace (písek nebo žulové skály a věže) se zpravidla scházíme mezi osmou a devátou hodinou. Horský vůdce podává kávu a probíhá "briefing". Kromě toho se zkontroluje vybavení a co chybí, se doplní. 

Příprava na lezení

Od parkoviště podle destinace se jde pěšky 30 vteřin až 30 minut do skal. Po vytvoření base campu děláme rychlou kontrolu základních dovedností: navazování, jištění a zvládnutí základních uzlů. Ukazujeme si práci s lanem a jeho přípravu na výstup. Naučíme se uložit materiál na sedák tak, aby bylo všechno po ruce. Někdy zařazujeme i ukázku práce s jistítkem či s polovičním lodním uzlem. Při lezení na písku v případě zájmu zakládáme smyčky a na žule friendy a vklíněnce.

Lezení a výstupy na pískovcové věže

Lezení na pískovci a na skalách v Českém ráji nebo ve skalách Polické pánve (Adršpach nebo Jiráskovy skály - Bišík) má svá specifika. Pohyb je jiný než na umělých stěnách nebo třeba na vápenci. Postupně přivykáme pískovci a to včetně vlastního lezení a jištění. Začínáme lehkými cestami a snažíme se o výběr toho nejhezčího, co známe. 

Kombinujeme různé terény jako jsou stěny, kouty, různé spáry, ale i komíny. To všechno je lezení na pískovci.

Po vylezení na pískovcovou věž si ukazujeme různé způsoby jištění a vytvoření jistícího stanoviště tak, abychom nedřeli skálu a abychom dobře jistili druholezkyni. Na každé věži nás čeká zápis do vrcholové knížky a obvykle i rozhled do kraje nebo alespoň do skalního města. Někdy i slanění je kapitola sama pro sebe. Opět si ukážeme a vyzkoušíme, jak to udělat efektivně a bezpečně.

Lezení na žule

I lezení na žule je moc fajn. Obvykle se může lézt s magnéziem a zakládáme friendy a vklíněnce. Vybrané cesty si samy vytáhnete, odjistíte a slaníte jako lezecké družstvo. Na sedáku se vám tak kromě expresek a karabin budou houpat i friendy a různé sady vklíněnců. V případě, že na konci cesty nebude řetěz se slaňákem, tak vytvoříte i jistící stanoviště. Stejně jako na písku polezeme hezké a bezpečné cesty.

Proč?

Hlavním znakem takového lezení "mezi děvčaty" je hlavně pohoda a nastavení takového tempa a atmosféry, která vám vyhovuje.