Co všechno se naučíme na kurzu Lanové techniky XP

24.05.2020

Primárním smyslem kurzu pokročilých lanových technik je bezpečné lezení na skalách a samostatné lezení jednoduchých i vícedélkových cest. Ukážeme si a prakticky vyzkoušíme samostatné slanění, jednoduché záchranné techniky a činnost lanového družstva během lezení, které probíhá efektivně a hlavně bezpečně. 

Lezecké oblasti a skály

V jedné z vybraných lezeckých oblastí, např.: Krkonošské skály v okolí Rokytnice nad Jizerou, Krucze skaly (PL), Hnědé skály, Skály v Dolním Dvoře, Čtyři palice / Drátník (tato oblast pouze na dva a více dní), nebo doporučujeme: Kozinec u Železného Brodu začínáme zpravidla okolo deváté hodiny srazem, seznámením a kontrolou vybavení.

Zapůjčení vybavení

Následuje zapůjčení všeho potřebného vybavení jako jsou například: kyblíky s "reverso" módem, karabiny HMS i D, smyčky, sady prusíků, případně sady vklíněnců či friendů. Půjčujeme i helmy, lana a sedáky.

Pozemní část

U většiny vybraných oblastí následuje krátký přesun ke skalám, kde po vytvoření BC (základního tábora) začínáme s navazováním, uzlováním a základními dovednostmi jako je jištění druholezce či dvou druholezců, organizací štandu, apod. Ukážeme si i jednoduchý kladkostroj pro dopomoc druholezci a nacvičíme i všechny vychytávky s kyblíkem včetně blokací. Taktéž si všichni vyzkoušíme a osvojíme slanění s prusíkem. Tato část probíhá u stromů nebo u nástupů lezeckých cest.

 

Vertikální část

Po zvládnutí této části a svačince se věnujeme lezení a jištění. Účastníci pod dozorem nebo vedením horským vůdcem lezou jednoduchou cestu (zatím jednodélkovou). Zakládají postupová jištění nebo využívají jištění fixní. Na konci cesty si zpravidla ukazujeme několik řešení jistícího stanoviště a vybereme z něj to nejvhodnější - zpravidla to nejjednodušší. Postupně si osvojujeme "gear management" aneb efektivní práci s lanem a lezeckým materiálem, včetně umístění a uložení na sedáku. Lezecké družstvo po dolezení ke "štandu" připraví slanění a bezpečně slaní.

Tyto činnosti se během dne několikrát opakují a postupně do nich zapojujeme i jednoduché záchranné techniky jako je například dopomoc, vytažení nebo spuštění přes uzel (svázaná lana).

Během dne máme samozřejmě chvilku i na oběd a to většinou z vlastních zásob. Ukončení celého dne je zpravidla okolo 18.00 hod.

Získané dovednosti

Po celém dni nebo po absolvování vícedenního kurzu byste měli být schopni samostatného pohybu ve skalním terénu: zvládnout výstup, jištění a vytvoření jistícího stanoviště, organizaci štandu a lanového družstva na stanovišti i v případě vícedélkového lezení, slanění a řešení jednoduchých krizových situací.