Skialpový kurz v Krkonoších

29.09.2019

Jak probíhá skialpový kurz v Krkonoších? Od srazu na parkovišti, přes cestu na boudu a skialpový víkend. Jak se dostaneme nahoru? A co všechno se během kurzu naučíme, se dozvíte v tomto článku.

Proč Krkonoše?

Podle nás jsou Krkonoše ideálním terénem pro první skialpové krůčky. Není to daleko odnikud z ČR. Domluvíte se tu česky. Poznáte unikátní boudy na jejich hřebenech. Ochutnáte krkonošské speciality. Vypijete několik Krakonošů. Po čase můžete vyrážet na túry sami. My vám pouze ukážeme možnosti. 

Den D - pátek

Před odjezdem do Krkonoš se ujistěte, že máte zimáky na autě. Zkontrolujte počasí a stav silnic. Dejte si dostatečnou rezervu. Čekání na opozdilce na parkovišti, když sněží a je hodně pod nulou není nic moc. Je to trapné a stojí vás to několik panáků na boudě.

Zpravidla máme sraz v 17.00 hod na vyhrazeném parkovišti pro Boudu pod Sněžkou v Peci pod Sněžkou. Druhou variantou, když je kurz na Výrovce máme sraz na parkovišti, které je určeno pro tuto chatu (Vodárna u Hotelu Děvín)

Po seřízení bot, vázání a nalepení pásů probíhá krátké zaškolení a na Boudu pod Sněžkou se jde cca 30 - 45 min na lyžích a na Výrovku min. 2 hod. Batohy/tašky se na Boudu pod Sněžkou vyvážejí. Na Výrovku pouze po objednání a platí se extra. Když není sníh na boudu, jde se pěšky bez lyží. Lyže, boty, pásy a hole se vyvezou.

Po ubytování a večeři ještě před večerkou proběhne první přednáška o vybavení a pravidlech chování na túře. Představení a program na další dny.

Další den (taky D) - sobota

Po snídani se sejdeme před boudou, kde zkontrolujeme vybavení na celodenní pohyb v terénu. Naučíme se kontrolovat vyhledávače. Vysvětlíme si túru pro dnešní den. Během túry dochází k výcviku "on the road". Pohyb po rovině, stoupání, chování skupiny na túře, rozestupy apod. Součástí je i sjezd a jeho technika včetně pravidel. Během dne se pracuje i s lavinovým vybavením a koukneme se i na sněhovou vrstvu. většinou se snažíme někde zastavit na jídlo a odpočinek. Návrat na ubytovnu zpravidla v odpoledních nebo večerních hodinách (někdy i při čelovce). Po večeři ještě přednáška a případně sauna.

Krkonoše. Hory naše!

Další den (taky D) - neděle

Opět po snídani vyrazíme do divočiny. Vše se opakuje a prohlubuje. Soutěžíme ve vyhledávání na čas. V případě dobrých podmínek se uskutečňuje túra na Sněžku nebo jiný krkonošský vrchol. Akce zpravidla končí mezi 15. - 16. hodinou návratem na parkoviště.

V Krkonoších to vlastně všechno s lyžemi začalo. Říkalo se jim čertovský prkýnka.

Po absolvování tohoto kurzu, byste měli mít už jasno. Jestli se budete skialpinismu či skitouringu věnovat dál či nikoliv. My vám ukazujeme pouze cestu.

— Skialpový kurz v Krkonoších —

Jak to vypadá s námi na horách.