SNOWfest 2012

17.05.2012 22:00

SNOWfest 2012 – svátek jarního lyžování s prašanovou třešinkou

 
Bezmála pět desítek lidí se sjelo poslední březnový týden do švýcarského Lenzerheide, kde se konal pátý ročník tradičního festivalu s podtitulem telemark – freeride – skitouring, HUDY SNOWfestu 2012 a AGS pomáhali zajišťovat služby horského vůdce.

Sněhový základ byl dostatečný, takže se bez problémů lyžovalo až do nejnižších poloh, sníh pokrýval pláně kolem sjezdovek jak na „rekreační“, východní straně Lenzerheide, tak kolem Rothornu. Ne severních svazích v okolí této nejvyšší hory areálu pak ležely i dostatečné zásoby prašanu.
 
Počasí bylo výlučně jarní, jasné nebe, přes den teplo, v noci pod nulou – výborné podmínky pro bezpečné ježdění kdekoli. Na rozdíl od předchozích ročníků jsme téměř nenacházeli vysypané svahy. Pláně kolem tratí poskytovaly podobný komfort jako upravené sjezdovky, obzvlášť když se člověk trefil do pravé doby, kdy firn nebyl už moc tvrdý, ale ani příliš rozměklý. O všech hlavních freeridových tratích najdete obsáhlý článek v některém z podzimních vydání SNOW.

A program?
Nejvíc vítězil freeride, tedy lyžování mimo. Podmínky byly prostě tak příznivé, že většinu lidí lákaly ke sjíždění. Jako zlatý hřeb se uskutečnil i přejezd Lenzerheide – Arosa – Tschierschen, který po pátečním sněžení nechal poznat i to, jak chutná čerstvý prašan.
HUDYsport jako hlavní partner zajišťoval půjčování lavinové výbavy (vyhledávače, sondy a lopaty), dále Deuter batohy, lyže Dynastar, Black Diamond a Dynafit včetně pásů a několika párů lyžáků.

Vojtěch Dvořák a Karel Kříž (horští vůdci UIAGM) objasnili během několika večerních přednášek problematiku lavin, 1. pomoci či managementu záchrany. První dva dny také společně vedli freerideové túry se zaměřením na bezpečný pohyb ve volném terénu a na vyhledávání a záchranu.
Ve čtvrtek se uskutečnila soutěž HUDY Avalanche Cup ve vyhledávání dvou zasypaných na čas o hodnotné ceny. Soutěžilo se ve třech kategoriích: ženy, muži a děti.
Ti nejrychlejší – Markéta a Zdenda si odnesli freerideové batohy Deuter s chráničem páteře.
Více ať promluví fotografie!
 
Další fotogalerie najdete zde:
 
A za rok? Variant je více. Ze dvou nejlákavějších necháme rozhodnout právě vás.

SNOWfest 2013
Zermatt v dubnu 2013
Novou myšlenkou je Zermatt, kde se nabízí unikátní horské prostředí s novými atrakcemi jako sjezdy ledovců, skutečný vysokohorský skitouring (po trase Haute Route), výstup na čtyřtisícový Breithorn apod. Zermatt je prostor v první řadě pro skialpnisty a horolezce, byť freerideři si zde své najdou také a v plné míře. Dá se předpokládat, že ze Zermattu si přivezete mnohem pestřejší zážitky, ale menší počet efektivně projetých off-piste kilometrů.
 
Lenzerheide na začátku března
V Lenzerheide je toho k objevování stále dost. Dosavadní jarní termíny nám zamezily vyrazit třeba do Churwaldenu nebo využívat vleky na Tschierschenu. Tento hendikep by mohla odstranit volba časnějšího termínu, někdy v první polovině nebo na počátku března. Významnou výhodou Lenzerheide, která není často jmenována, je jeho minimální zalidněnost ze strany freeriderů, a tedy dlouho čisté a panenské kopce. Podobným trumfem je i osobnost Toma Eliase, vůdce a dnes už kamaráda, který zná každý tamní kout. Děkujeme, že nám vyplněním ankety sdělíte svůj názor.
 

—————

Zpět


Fotogalerie: SNOWfest 2012

/album/fotogalerie-snowfest-2012/hsnf9-jpg/
/album/fotogalerie-snowfest-2012/hsnf1-jpg/
/album/fotogalerie-snowfest-2012/hsnf2-jpg/

—————