Sladká zima

13.12.2009 20:25

Tak už to nadobro vypadá, že by k nám přišla zima. Dneska jsem to kontroloval v malé krkonošské vesničce, která se jmenuje Křížlice. Odtam je krásný výhled na Benecko a Žalý. Vlevo je vidět Zlaté návrší a Medvědín. Dneska však tyto vršky byly trošku v mracích. V jejich dírách však bylo jasně patrno, že sněhu je nahoře dost. Děti okolo fary jezdili na bobech a koulovali se. Háček to jde zítra nahoru zkontrolovat na skialpech.

Co jsem dneska dělal v Křížlicích já? Na místní faře se peklo cukroví pro dědečky a babičky z místní vísky. Sešlo se nás dneska ve vytopené faře (bývalé škole) asi 12. Muži topili v kamnech a protlačovali těsto skrz formičky. Ženy se oháněly okolo trouby. Sázely cukroví na plechy. Někdo přinesl těsto, druhý ořechy nebo rum. Připravili jsem tak společně cca 20 balíčků různého cukroví, které příští týden roznese farářka po místních domech a chaloupkách.

Navařil se punč a pro děti čaj. Kamna příjemně hřála. Z fary jsem se rozešli až za tmy. Noc byla jasná. Přituhlo. Sníh jiskřil. Ruce mně mrzly, ale u srdce hřálo.

Zapsal: Vojtěch


Kostel v Křížlicích, foto: Vojtěch Dvořák, podzim 2009

—————

Zpět