Skitouring v Krkonoších

24.02.2017 14:00

Výpravy s atmosférou polární výpravy

Na lyžích se v Krkonoších chodilo od nepaměti. Nejdříve na nich chodili lesní dělníci hraběte Harracha. Pak je objevili nadšenci v čele s Josefem Rösslerem – Ořovským. Nebo to bylo naopak? Nicméně se ve sněhu na hřebenech začaly objevovat doposud neviděné paralelní stopy. Pro místní to byla tehdy záhada. Takových stop v současnosti stále více přibývá a turistika na lyžích neboli skitouring se stále více rozmáhá. Proto KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců vytvořil doporučené skialpové túry.

Skialp a skitouring v Krkonoších

Doporučené skialpové trasy v Krkonoších

Velká část z osmi doporučených tras není v terénu vyznačena tyčemi nebo turistickým značením a některé úseky jsou za určitých klimatických podmínek značně obtížné na orientaci. Tyto trasy pokrývají Krkonoše od východu na západ a nastoupit na ně můžete na obvyklých „vstupních bránách“. Trasy lze absolvovat obousměrně, ale určité úseky jsou vhodnější pro výstup než pro sjezd, což je uvedeno na stránkách KRNAPu www.krnap.cz/popis-tras u každé konkrétní trasy.
Kromě toho tam naleznete slovní popisy tras, upozornění na obtížné úseky, GPS souřadnice, mapy a popisy ke stažení.

Skialp a skitouring v Krkonoších

Doporučené vs. povolené

Často se zaměňuje doporučené za povolené. Proto jak se na stránkách uvádí, je samozřejmě také možné zvolenou trasu kombinovat i s dalšími turisticky značenými trasami a s ostatními cestami a nelesními plochami v 3. a 2. zóně KRNAP.

Nejen polární vybavení

Protože se pohybujete mimo značené cesty v exponovaných úsecích, je kvalitní vybavení nasnadě. Povinným vybavením je lavinový vyhledávač, lopata a sonda. Užitečné jsou kromě slunečních i brýle lyžařské. Pomůžou vám ve vichřici se orientovat a dívat se před sebe. Nezapomeňte na lékárničku, čelovku, náhradní oblečení a kvalitní rukavice. Mapa a buzola má ve vašem batohu taktéž svoje místo.

Mohlo by se vám hodit na skialpovou túru

Mějte v mobilu tel. čísla na boudy, na které hodláte dorazit a uložte si i číslo na Horskou službu: +420 1210. V případě, že si sami na první skialpovou túru netroufáte, najměte si horské vůdce. Jedni z takových jsou horští vůdci UIAGM, kteří pro vás vyberou optimální trasu, zajistí vybavení a rádi vás zasvětí do tajů pohybu na skialpových lyží.

Skialp a skitouring v Krkonoších

Vzhůru na pól!

Tvrdé zimní podmínky jsou v Krkonoších vyhlášené. Ne náhodou si německý přírodovědec dr. Kurt Herdemerten vybral Jestřábí boudy jako výzkumnou základnu z důvodu podobnosti okolní krajiny se severskou tundrou. Od roku 1942 zde byla zřízena vojenská polární škola, cvičící adepty pro službu na německých tajných polárních meteorologických stanicích.
Posuďte sami. Průměrná roční teplota činí na Sněžce pouhých 0 °C. Vítr zde dosahuje obrovských rychlostí. A když sebou nese i sníh, není často vidět od tyče k tyči.

Co na túrách v Krkonoších zažijete?

Na boudách, které v Česku nemají obdoby, si můžete dát krkonošské kyselo! Sejkory nebo borůvkové knedlíky. Můžete ochutnat originální pivo, které se vaří na Luční boudě. Na většině z nich zrelaxujete v sauně. Posedíte u krbu nebo kachlových kamen. Poznáte tak naše nejvyšší hory z jiné perspektivy. Třeba s pocity polárníka hodinu a půl autem z Prahy!

Co na závěr?

Po krkonošsku vás pozvat „Přijďte pobejt!“

Proč si myslíme, že jsou Krkonoše skialpovým terénem?

Víte, co je to TERRA SKI?

Skialp a skitouring v Krkonoších Výstup na Sněžku

Skialp a skitouring v Krkonoších Vrchol SněžkySkialp a skitouring v Krkonoších Na vrcholu SněžkySkialp a skitouring v Krkonoších Cvičení rovnováhy před sjezdemSkialp a skitouring v Krkonoších Posezení a pohoda na místních boudáchSkialp a skitouring v Krkonoších

—————

Zpět