Skialpový kurz v Totes Gebirge

23.03.2018 11:38

Tato oblast je kousek od Česka. Je pořádně divoká a vypadá jako divočina v Kanadě nebo v Severní Americe. Takto vypadají "Mrtvé hory". Holé vrcholy, které obklopují modřínové lesy nabízejí skialpinistům spousty možností pro výstupy a krásné sjezdy. Vše v okolí lyžařského střediska Hinterstoder. I my jsme opět letos podlehli "volání divočiny".

Skialpové túry v Totes Gebirge

Oblast

Totes Gebirge („Mrtvé hory“) jsou pohoří, nacházející se v Rakousku v severní části spolkové země Štýrsko a na jižním okraji Horního Rakouska. Tvoří je největší vápencová náhorní pláň ve Východních Alpách. Průměrná nadmořská výška plošiny je od 1600 do 1800 metrů, ze které vyrůstají vápencové štíty a pod nimi modřínové lesy. Vzdálenost z PHY je 330 km.

Skialpové možnosti

Těch je tu opravdu hodně. Od nejlehčích po těžké výstupy a sjezdy. Výhodou je, že za špatného počasí je možno "operovat" pod hranicí lesa. Lepší pro výstup i sjezd. Oblast se dělí na několik podoblastí: Stoder, Wurzer, Aussee-Mitterdorf, Ischl-Offensee a Almtal.

Oblast Stodertal nabízí výstupy na vrcholy jako například: Kleiner priel 2134, Grosser Priel 2515, Dietlhöhe 1998, Schrocken 2289, Wilde 1881, Warschenek 2388 nebo Toter Mann 2133 m. Doporučit můžu Wilde 1881, který sice nepokořuje hranici 2000 m, ale nabízí pěknou a bezpečnou skialpovou túru a chráněný sjezd těsně nad hranicí lesa.

Oblast Wurzeralm má ve svém repertoáru tyhle skialpové šlágry jako jsou například Stubwies 1786 nebo Rote Wand 1872, které jsou ideálním startem pro začátečníky. Dále jskou pěkné túry na Angerkogel 2116 nebo Rossarsch 2229 m. Navíc můžete využít lanovku Wurzeralm, která vás vyveze až do výšky 1427 m. n m. V případě zájmu je možno i lyžovat v tomto středisku a zkoušet jízdu ve volném terénu s dopomocí lanovek.

Zážitky

Kromě komorního prostředí a pěkných výhledů se pohybujete v modřínovém lese, který je řidký a umožňuje i jízdu mezi stromy. V některých případech si můžete do kopce pomoci lanovkami ve Wurzeralmu nebo v Hinterstoderu. Setkat se můžete s prašanem, ale i s tvrdou pistou či firnem. Severní svahy však dlouho udrží dobrý sníh.

Skilpové túry v Totes gebirge s horským vůdcem

Doporučení

Dobře si nachystejte všechny túry. Nepodceňujte tyto "malé" hory. Pořiďte si AV mapu a stáhněte si túry do GPS nebo do telefonu. Nezapomeňte nikdy na lavinovou výbavu, lékárnu a na čelovku. Studujte lav. situaci a počasí.

Zájem o túry v Totes Gebirge?

—————

Zpět


Fotogalerie: Skialpový kurz v Totes Gebirge

Tato fotogalerie je prázdná.