SALEWA ROCK Tour 2012

30.07.2012 21:36

Za Alphaguides a HUDYsport se akce zúčastnil Vojtěch Dvořák, který si kromě setkání se SALEWA teamem a všemi, kteří se kvalifikovali na stěnách celé České republiky dal dostaveníčko s redaktorem Montany - Tomášem Roubalem. Společně jsme vylezli několik cest na Bišíku.

V neděli jsme měli s kolegou HV Toníkem Volkem na Chrámovkách 2x Hore zdar. Na věži Pardubická a Lampasák. Na té poslední uvedené věži byli od roku 2003 dva zápisy a nám se ještě navíc podařil prvovýstup. Název cesty: Rajóny, obt. VI.
 
Zpátky k akci samotné
Místo: Teplice nad Metují, lokalita Chrámové stěny
Datum: neděle, 1.7.2012
 
Akce začala v sobotu odpoledne, kdy se všichni účastníci začali scházet v krásném prostředí penzionu Skály na Bischofsteinu (v oblasti Jiráskovy skály). Po dobré večeří a úvodním představení programu akce všem účastníkům Jirka Malík spustil slide show o oblasti Teplických skal a jejích zajímavostech. Prezentace sklouzla také k ožehavému problému připravované těžbě břidličných plynů v oblasti Boumovska, proti které místní obyvatelé podepisují hromadnou petici. Všichni se již těšili na zítřejší finále. Vzhledem k intenzivnímu časovému programu dorazil Salewa team až pozdě v noci. Z lezeckého teamu Salewa profíků nakonec přijeli Stefan Scarperi a Daniel Kopp.
 
Nakonec nám oproti plánu nedorazilo celé kvalifikované „startovní“ pole. Pražské auto, které se po cestě rozbilo, s Martinem Klemsou a Jirkou Dragounem nedorazilo a stejně tak nedojeli i kluci z Českých Budějovic. Hlavně u Martina, loňského obhájce titulu „Climber of the Tour“ to všechny dost mrzelo, protože jeho účast znamenala zajímavější konkurenční boj. Lezlo se o dost: poukázku v hodnotě 7.500Kč a 2x Salewa 60m lano. Kvůli paralelně probíhajícímu Evropskému poháru nedorazila také silná eskadra omladiny: nadějná brněnská děvčata Jana Vincourková, Katka Zachrdlová i Andrea Pavlincová a jednoznačný vítěz z Makaku Vojta Trojan. Ale i tak se sešla slušná konkurence.
 
Druhý den ráno po vzájemném seznámení se Salewa teamem všichni účastníci dostali motivační triko se Salewa Rockshow motivem a také originální maglajzník. Podle plánu jsme vyrazili do skal. Hned po cestě nás potkala intenzivní přeprška, naštěstí však přešla rychle a neznamenalo to pro pro lezce nic zásadního. Nicméně počasí na lezení nebylo ideální, horka se střídala s přeháňkami a byla dost velká vzdušná vlhkost – nic pro extrémy na písku. Měsíční stěna Teplických skal, kde jsme začali, však byla vyfoukaná a ráno tam slunce ještě nesvítilo. Pen, Jirka Malík i Zéďa se natěšení pustili do lezení. Jirka vyšvihnul Marihuanu VIIc, Zéďa po rozlezení na Apollu 13 (jen k 6 borháku) Barona Prášila IXb a Pen Posvátné Libido IXb. S velkou chutí se do lezení pustili také oba Salewa borci. K překvapení jim ani nevadila vetší vzdálenost jištění, než na jakou jsou zvyklí z domácích vápencových oblastí. Jen prohlížení smyček jako postupových jistících pomůcek v nich vyvolávalo shovívavý a až nevěřícný úsměv. Úmyslně jsme vybrali sportovní oblast, takže smyček moc potřeba nebylo. Stejně jako ostatní se mimo soutěž chtěl ukázat taky Dany Drechsel (lezec českého Salewa teamu, pořadatel i místní borec v jednom). Mimo jiné zkoušel Těžkou Kartu XIa, ale vzhledem k podmínkám cesta v kuse nepustila. Pak kvůli klasickým zajímavým záběrům přeběhl filmařům ze Salewa Teamu Luftwaffe XIIIc na Chrámovky. Vedle výše zmiňovaných borců se také hezkým výkonem blýskla Zdenka Adamů, která se stylem RP poprala s narovnáním Marihuany za VIIIb. Ostatní vzhledem k monumentálnosti skalní oblasti raději zvolili pohodlný druhý konec lana. 
 
Lezci i celý Salewa team byli oblastí ohromeni s tím, že se snad v nějakých volných dnech vrátí si zalízt na delší čas. Dle jejich konstatování šlo vedle dalších evropských lokalit údajně o jedno z nejzajímavějších zastavení v rámci seriálu Salewa Rockshow.
 
Lezení ve skalách bylo volnou formou, každý lezl dle chuti. Jury nakonec ohodnotila za výkony 3 lezce, kteří obdrželi věcné ceny a navíc nejlepší lezec a lezkyně byli pozvání na finále Rockshow na veletrhu Outdoor 2011. Na 1. místě byl vyhlášen Martin Zedek, který si odvezl poukaz v hodnotě 7.500 Kč (300 EUR) na zboží Salewa v prodejní síti Hudy sport (partner akce) a postupuje do mezinárodního finále do Friedrichshafenu (Německo, 13.7.2012), na 2. místě Petr “Pen” Šindel, který obdržel lano Salewa Entrance 60m. Na 3. místě byla vyhlášená Jury za svůj výkon Zdenka Adamů, která získala lano Salewa Entrance 60m a taktéž jako nejlepší žena pozvánku do finále Rockshow ve Friedrichshafenu 2012. 
 
Po druhé hodině jsme bohužel museli skály opustit, protože naši hosté museli odjet ještě na poslední Tourstop do Krakowa. Přešli jsme tedy zpátky na Bišík, kde na nás čekal teplý guláš a vyhlášení vítězů. Nakonec jsme se všichni vyfotili a akci ukončili.  
 
Rádi bychom poděkovali členům Salewa a Hudy sportu, partnerovi celé akce, dále mediální partnerům Montana, Lidé & Hory a Lezec.cz a filmařům z Direct Filmu (pořad Vertikal na ČT4) a také Pavlovi “Albertovi” Hrubému, správci Teplických skal, za ochotu a radu.
 

—————

Zpět