Ortler - jednoduchý manuál na velkolepou horskou túru

10.10.2017 06:30

Ortler (3905) je nádherná a veliká hora. Po příjezdu do Suldy musíte opravdu zaklonit hlavu, abyste viděli její vrchol. Ortler je nejvyšší hora Tyrol i celého bývalého Rakousko-Uherského mocnářství. Hmmm. Takže bejvávalo. Přesto je stále úchvatné se vydávat na tuto krásnou a docela vysokou horu.

I takto divoce vypadá hřeben Hintergrat na Ortler

Na jeho vrchol vede několik cest, z nichž nejznámější je asi normální výstupová trasa přes chatu Payerhütte (mimo jiné pojmenována po českém rodákovi z Teplic), vedoucí po skalách a následně po velkém ledovci. Mezi horolezecky zajímavější však patří výstup přes hřeben Hintergrat (AD). Avšak sestup „Normálkou“, který vás stejně nemine, je pořád lezením. Při špatném počasí i orientačně náročný.

Jaký je ten super hřeben Hintergrat?

Hintergrat je malinko zvětralý, ale nebojte se. Když budete našlapovat jako na vejcích, užijete si krásnou kombinovanou túru. Startuje se nekompromisně v 3.30 hod budíčkem na chatě chatu Hintergrat hutte. Nejtěžší úsek je obtížnosti IV, ale má pouhých 5 m a je tam, alespoň letos nýt, skoba a kus řetězu na přichycení. Zbytek je lezení mixovým hřebenem, místy exponovaným. Obtížnost závisí i na sněhových podmínkách na hřebeni. Sestup „Normálkou“ není jednoduchý a hlavně vůbec krátký.

Chata Hintegrat hutte - východisko na hřebenovou túru na Ortler

Chata Hintegrat hutte - východisko na hřebenovou túru na Ortler.

Jak na to?

Nastupuje se z chaty nejprve po chodníčku. Po cestě jsou mužíky a několikrát budete překračovat hadici, která zásobuje chatu vodou. Dále pokračujete suťoviskem. Cesta je zřetelná. Doporučuji si už tady pro jistotu nasadit helmu. Navazovaní ještě není třeba. Suťovisko náhle končí a pod převiskem s malým bivakem pro dva ležící střelce se už většina lidí navazuje, dává sedáky a nasazuje helmy. Odtud začíná lezení. Podle podmínek po skále nebo po sněhu. Skála je poškrábána mačkami a lezení s nimi tu není asi žádnou vzácností. Mixový terén navazuje na velké sněhové pole Oberes Knott. Po jeho přechodu a výstupem lehkým terénem se dostanete k jehle Signalkopf, kde je potřeba krátké slanění nebo stačí zajištěný sestup (rychlejší) a traverz přes cca 3 nýty a nějaké hroty. Podle sněhových podmínek následuje hřebínek po sněhu nebo po „rozrachtané“ skále až k nejtěžšímu místu výstupu.

Čtyřmetrový, mnoha lezci ohlazený otevřený koutek se spárou (IV). Skoba, nýt a kus řetězu by vám měly pomoci se vyškrábat nahoru. Se stylem si nelamte hlavu. Dále pokračují pěkně vzdušné pasáže přes věžičky a kameny. Pro jištění stačí smyčky přes hroty.
Asi ve třetí čtvrtině výstupu následuje další sněhové pole. Avšak o hodně strmější než to první. Určitě bych toto místo nepodceňoval. Budilo respekt. Ze sněhoviska opět do skály. Následuje několik lezeckých úseků cca III, mixový terén a na vrchol s nezbytným křížem. Díky bohu!

V případě startu z chaty 4.30 hod můžete stát na vrcholu mezi 9 – 10 hod. Záleží na provozu na hřebeni, podmínkách a vašich schopnostech postupovat rychle.

Vrchol Ortleru

Sestup z hory osudu

Sestup z vrcholu po ledovci může být náročný. Nepodceňujte orientaci! Čekají vás pláně a trhliny. Nad bivakem vpravo od Medvědí díry je strmý svah. Tady dávejte bacha. Padá se tady. Od bivaku je několik variant sestupu. Já preferuji sestup po sněhu co to dá a pak k erárnímu kroužku. Rychle přes skalní práh na ledovec a navázaný přes trhliny až ke skalám – na další hřeben. Čeká vás lezení přes věže a věžičky s řetězem a ocelovým lanem na jedné z nich. Mějte oči otevřené. Cesta se klikatí a místy jsou slepé uličky zoufalců před vámi. Chata je na dohled Payerhütte a vás ještě čeká poslední táhlý traverz po zasněženém suťovisku a jsme na prosluněné terase. Nově je v tomto traverzu cca 10 m lano s několika nýty, abyste se vyhoupli o pár metrů výše a napojili se na stezku k chatě. Tady už vás čeká zasloužené pivko a případně ještě dlouhý sestup na Tabaretta hütte nebo až do Suldy. Akce se dá ještě vylepšit výstupem těžkou via ferratou Tabaretta druhý den!

Moje vybavení

Lano Tendon 30 m
Smyčky Dyneema Rock Empire 120 cm 4 ks
Karabiny: šroubovací „HMS“ Rock Empire 3 ks, šroubovací „D“ Racer Rock Empire 3 ks
Alpská expreska (60 cm dyneema smyčka + 2x Rock Empire Swift drátovky)
Sedák: Rock Empire Lightning
Ledovcový šroub 1x
Sada prusíků 2x1,5 m a 1x3 m Tendon Touch
Helma
Cepín Grivel Air Tech Evolution a mačky Rock Empire Machki Expert
Batoh: Black Diamond Speed 30
Na sebe: spodní vrstvy Sensor Merino, kalhoty Direct Alpine Cascade Plus, bunda Summit, do batohu izolační bunda Alpha Jacket a Guide 5.0 kdyby padaly hovna s háčkama.

V případě zájmu výstupu s horským vůdcem nás neváhejte kontaktovat. Rádi si s vámi výstup zopakujeme.

—————

Zpět


Ortler - jednoduchý manuál na velkolepou horskou túru

Tato fotogalerie je prázdná.