MAMMUT RAS 30 Light

26.11.2013 14:00

Batoh MAMMUT RAS má za sebou první sezonu. Byl s námi na skialpech a na freerideových zájezdech.

Je čas shodnotit sezonu a připravit se na další. Co tedy o batohu RAS víme?

Tento batoh od firmy Mammut je nejlehčí z řady lyžařských batohů s airbag systémem, který je součástí produktu. Bez tlakové lahve batoh váží pouhých 1.8 kg.
 
- Osobně mám tento batoh s ocelovou lahví, takže celková hmotnost činí 2.3 kg.

Poskytuje všechny vymoženosti, které jsou nutné pro jednodenní výlet, či freeridové lyžování. Velmi pohodlně se nosí a samozřejmě nabízí možnost připnutí lyží, či snowboardu.
 
- Osobně mám vyzkoušen i 3 dny na skialpech na ledovci, ale je to opravdu na hraně a věci značně minimalizuji. Včetně lana na batohu. Daní za malou hmotnost je pouze 1 prostor v batohu bez kapsy na lavinovou výbavu (lopatu a sondu). Tím pádem se pořád „plete“ mezi ostatní věci. Lyže nosím zásadně diagonálně.

Removable Airbag System je odnímatelný lavinový airbagový systém tvořený čtvercovým vakem, který se nafoukne za hlavou uživatele. Airbag se dá snadno a bezpečně připevnit k vhodnému batohu a znovu odejmout podle individuálních potřeb. Jeden airbagový systém je vhodný pro různé typy batohů.
 
- Osobně mohu potvrdit. Plánuji si ještě pořídit batoh na freeride (odolnější) protože současná verze light dostala za poslední sezonu řádně za uši. Zkrátka daň za hmotnost.

Removable Airbag System (R.A.S.)
Zatažením za spouštěcí rukojeť je aktivováno spouštěcí zařízení. To otevře tlakovou láhev a uvolněný plyn proudí Venturiho ventilem do airbagu.
Plyn z láhve a okolní vzduch vyplní 150litrový objem airbagu. Celý proces trvá přibližně 3 vteřiny v závislosti na okolní teplotě a nadmořské výšce.
 
- Osobně jsem několikrát testoval. (Nikdy v lavině). Vždy při demo-nstracích. Doporučuji si batoh před jízdou dobře seřídit a používat nožní popruh proti vytažení. Při jednom sjezdu jsem si nedbale batoh dotáhnul a při válení se ve sněhu při pádu jsem byl překvapen, že mi batoh vyjel nad hlavu a mále jsem ho ztratil. Při pomyšlení, že by to bylo v lavině …
 

 

—————

Zpět