Krkonoše - skialpové hory a skitouring v nich

03.01.2018 09:46

Krkonoše jsou lyžařské a lyžuje se na nich od nepaměti. A i vy se můžete vracet díky pohybu na skialpech ke kořenům. Chodit po svých. Každý sjezd si totiž musíte zasloužit a pak si ho taky náležitě užíváte a pamatujete.

Proč si myslíme, že jsou Krkonoše to pravé skialpové?

Skialpové a skialpinistické kurzy a akce v Krkonoších

Unikátní krkonošské boudy

Je jich dostatek a dávají znaveným skialpinistům energii a nabízí přístřeší. Na boudách, které v Česku nemají obdoby, si můžete dát krkonošské kyselo, sejkory nebo borůvkové knedlíky. Můžete ochutnat originální pivo, které se na horách vaří a pije. Na většině bud můžete přespat, zrelaxovat v sauně a posedět u krbu nebo kachlových kamen.

Vzdálenost

Není to daleko. Domluvíte se tu česky. Platíte v korunách. Výhodnější jsou pracovní dny. O víkendech jsou plná některá parkoviště a i na hřebenech je rušněji. Nebojte se číhat na podmínky a obětujte na pěknou skialpovou túru i všední den. Práce počká.

Nejvyšší hory v Česku

Bez komentáře. Přesto doplníme, že populární je výstup i sjezd ze Sněžky. Někdy dojde i na výstup na mačkách s lyžemi na batohu. Fakt!

Skialpové a skialpinistické kurzy a akce v Krkonoších

Drsné podnebí

Na hřebenech umí být drsno jako málo kde u nás a někdy i v Alpách. Posuďte sami. Průměrná roční teplota činí na Sněžce pouhých 0 °C. Vítr tu dosahuje obrovských rychlostí. A když s sebou nese i sníh, není často vidět od tyče k tyči.

Inverze

Nejlepší místo na pozorování jsou krkonošské hřebeny s lyžemi na nohou. Souhlas?

Známé prostředí vs. Nová místa

V Krkonoších už většina z vás byla, avšak túry a pohyb na skialpových lyžích vás může přivézt na nová místa a poznat zimní krajinu z jiné perspektivy. A to i ve srovnání se sněžnicemi či s běžkami.

Horští vůdci

Na první krůčky na skialpových lyžích si můžete i v Krkonoších najmout horské vůdce. Operuje jich tu hned několik. Všichni místňáci. Vymyslí pěknou túru typu: „krátké nástupy – dlouhé sjezdy“, znají s provozovateli bud, zajistí půjčení lavinového i skialpového vybavení.

Skialpové a skialpinistické kurzy a akce v Krkonoších

Doporučené trasy

KRNAP mimo jiné ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců vytvořil doporučené skialpové túry. Tyto trasy pokrývají Krkonoše od východu na západ a nastoupit na ně můžete v obvyklých „vstupních bránách“. Kompletní popis naleznete na stránkách KRNAP www.krnap.cz/popis-tras. Často se zaměňuje doporučené za povolené. Proto, jak se na stránkách uvádí, je samozřejmě také možné zvolenou trasu kombinovat i s dalšími turisticky značenými trasami a s ostatními cestami a nelesními plochami v 3. a 2. zóně KRNAP.

Skialpové a skialpinistické kurzy a akce v Krkonoších

Mohlo by se hodit

Mějte v mobilu telefonní čísla na boudy, na které hodláte dorazit, a uložte si i číslo na horskou službu: +420 1210. Nebo si nainstaluje appku Horská služba. V případě, že si sami na první skialpovou túru netroufáte, najměte si horské vůdce.

Čarokrásná krkonošská trasa

Vyzkoušejte výstup z Pece pod Sněžkou přes Široký hřbet na Výrovku. Pak Modrým dolem sjezd až do Obřího dolu. Tam oběd na Boudě pod Sněžkou (doporučujeme) a na závěr výstup a sjezd ze Sněžky přes Růžohorky, Děčínskou boudu až do Pece.

Na závěr

Naučte se místní pozdrav: Ať to frčí! (pozdrav jilemnických lyžníků)

Skialpové a skialpinistické kurzy a akce v Krkonoších

—————

Zpět