Jak se připojit k ferratovému setu?

06.05.2014 10:00

Sezona via ferrat se blíží a dokonce v Čechách o víkendech to na Vodní bráně někdy vypadá jako by to byl snad národní sport.

Proto jsme se rozhodli přispět svou troškou k této aktivitě a problematice. Vytvořili jsem krátký fotoseriál Jak se navázat na via ferratový set (varianta kombinovaný uvazek).

V každém případě:

- používejte pouze certikované vybavení (helmu, sedák, prsák, set, smyčky i karabiny)
- nepoužívejte opotřebené nebo jinak poškozené vybavení
- seznamte se dokonale s touto výstrojí
- v případě, že si sami netroufáte oslovte zkušenější kamarády nebo si najměte horského vůdce

Seznam potřebného vybavení:
sedací úvazek, hrudní úvazek, via ferratový set s tlumičem pádu a plochá smyčka s min. pevností 15 kN

Postup krok za krokem naleznete ve fotogalerii (na konci tohoto článku)

Nějaké další informace, které by vás mohli zajímat

Doporučujeme používat párací tlumiče, které vykazují lepší tlumení a menší degradaci vlivem stárnutí. Dále díky etiketám uvnitř obalu se dá zkontrolovat jejich případná aktivace. Podle testů víme, že je možno túru dkončit i s již aktivovaným tlumičem. Přesto doporučujeme již podruhé nepadat a případně se nechat v kolmých úsecích zajistit lanem.

Oko na tlumiči nebo speciální oko mezi smyčkami slouží k odsednutí. Nebojte se, při odsednutí se tlumič neaktivuje. Výhodou tohoto odsednutí je fakt, že máte ocelové lano stále v dosahu. Navíc v případě pádu je stále tlumič připraven zachytit pád. Přesto při tomto způsobu odsednutí mějte i zbylé dvě smyčky s karabinami nacvaknuté na zajišťovacím laně.

Dlaňové karabiny jsou rychlé a pohodlné. Dobře se ovládají i v rukavicích. V podstatě stačí karabinu na lano přiložit a zatlačit dlaní do dlaňové pojistky. Karabina už sama na lano zaskočí.

Vypracoval: Vojtěch Dvořák, horský vůdce Alphaguides a HUDY MOUNTAIN GUIDE

 

—————

Zpět


Jak se připojit k ferratovému setu?

Tato fotogalerie je prázdná.