Hruboskalsko

12.10.2009 17:23

Tato oblast, která je mezi horolezci  známá spíše pod důvěrným názvem SKALÁK, je jednou z nejtradičnějších oblastí českého pískovcového lezení. Zde si česká lezecká komunita začala utvářet etické pojetí tohoto sportu, které se postupně rozšířilo do všech dalších pískovcových měst. Pro svůj velmi měkký pískovec s malým množstvím pevného tmelu, zde více nežli jinde platí přísný zákaz lezení po mokrém, nebo vlhkém pískovci.

Skalák je rozdělen do několika menších částí, z nichž nejvýznamnějšími jsou Dračí skály, Kapelník a Maják. Díky velmi rozmanitému reliéfu skal, zde převažuje především stěnové lezení s poměrně velkým množstvím  chytů a stupů, bohužel ne vždy dostatečně pevných. K velkým plusům této oblasti  bych zařadil velmi přátelskou atmosféru,  která zde mezi lezci panuje a to snad ještě více, než kdekoli jinde. V legendární hospodě „Na koupáku“ se o tom můžete sami přesvědčit…

Přístup:  Oblast se nachází asi 3km od Turnova směrem na Jičín. Díky dálnici PHA-Turnov je velmi snadno a rychle dostupná z Prahy. (cca 100km/70min.)

Historie: Jako snad ve všech pískovcových oblastech i zde zaznamenávají první výstupy na věže sasští horolezci a dále pak němci z nedalekého Liberce a  Jablonce, v čele s legendárním Rudolfem Kauschkou. Z českých meziválečných lezců nejvíce vyniká jméno Josefa Smitky, popraveného v Terezíně těsně před koncem války roku 1945. Těsně po válce začal v oblasti působit jeden z nejlepších českých horolezců všech dob Radovan Kuchař a po něm další a další. Nejtěžší prvovýstupy zde má „na svědomí“ , jako mnohde jinde Petr Špek Slanina.

Pozn.: Leze se bez Mg.


Foto: Vojtěch Watt Dvořák, na fotografii zleva: Lebka, Únorová věž, Durango a za ní Ocún, foceno ze Skautských věží

—————

Zpět