Extrémní ferraty v Rakousku

29.09.2015 11:04

Během prodlouženého víkendu 28. října 2015 jsem navštívil krásná místa v okolí Zell am See.

Kromě krásných míst jako je soustava přehrad na Kaprunem nebo Kaprunská soutěska, jsem navštívil s ferratovým setem v batohu i soutěsku Kitzloch Gorge u Taxenbachu a ferratu Wilde Gams u obce Weissbach.

První úsek vede parádní stěnou obrovské vápencové věže a rychle nabíráte výšku

KITZ Klettersteig E

Kromě krásné soutěsky, která samo o sobě stojí za náštěvu, vede jejími stěnami i ferrata. A to ne ledajaká. Ferrata vede nad soutěskou a v jednom místě se prolézá raženou dírou nebo se překonává zářez pomocí lanovky.

Ferrata má dvě varianty. Lehčí je ohodnocená za D. Těžší za E.

Já jsem se nakonec rozhodnul pro těžší variantu. Ta se od lehčí odděluje po překonání lanového mostu a vede krátkým tunelem. Na jeho konci je obrovský kravský zvon a ferrata směřuje kolmo vzhůru, až k napojení na "déčkovou" ferratu.

Lanový most

Jak těžké to bylo?

Upřímně musím říct, že to nebylo lehké a v pohorkách mi tento úsek dal zabrat. Po napojení na lehčí ferratu mě po pár metrech čekala lanovka. jedná se o samoobslužnou lanovku. Kladku si přitáhnete pomocí lana. Jednou vlastní karabinou (mějte s sebou) se připojíte ke kladce a setem se zajistíte do jistícího lana. Jízda je to parádní!

Nejtěžší místa už máte za sebou. Odtud vás čeká krásný traverz a odpočinková plošina s lavečkou a vrcholovou knížkou. Sestup je už dílem okamžiku po turistické trase.

Wilde Gams E/F

Ještě težší ferrata na mě čekala v pondělí 28. října. Na cestě domů jsem udělal zastávu v obci Weissbach, kde kromě této težké ferraty najdete i další lehčí ferraty. kromě toho také doporučuji návštěvu i místní soutěsky Seisenberg Gorge Weissbach.

Jedná se o opravdu těžkou ferratu. Nejtěžším místem je převis a nad ním hladká stěna, která nenabízí příliš mnoho stupů. Pod nejtěžším místem se dá odbočit a využít tak únikovou variantu, díky které se opět dostanete pod nástup.

Nejtěžší místo ferraty Wilde Gams E/F pode mnou.

Srovnání

Upřímně se mi více líbala ferrata KITZ v Taxenbachu. Hlavně z důvodu krásného a klidného prostředí (bez projíždějicích aut) a unikátních pohledů nad dnou soutěsky. Ferratu KITZ KLETTERSTEIG mohu opravdu doporučit!

—————

Zpět


Fotogalerie: Extrémní ferraty v Rakousku

Tato fotogalerie je prázdná.