Chamonix

13.10.2009 20:08

Chamonix (Francie)

Středisko skýtá fantastické scenérie se svou dominantou Mt. Blancem a také středisko patří do společenství „Best of the Alp“. Toto místo má ducha, veškerá historie je spojna s alpinismem, slavnými výstupy a historií vůdcovského povolání tady kráčely dějiny. Na rozdíl od některých středisek není vytvořeno pouze pro lyžování ale je tady i spousta letních aktivit.

V Chamomix žije 10000 lidí a v sezóně tento počet vzroste až desetinásobně. Můžete tady najít spousty lidí ze Skandinávie, kteří přijíždí na celou zimu, Američanů, Angličanů a taky přesto, že jste na francouzském území můžete tady najít spoustu restaurací nebo míst kde se mluví pouze anglicky, samozřejmě a pochopitelně k nelibosti místních obyvatel. Je tady spousta restaurací s tradiční savojskou kuchyní. V Chamomix je také ENSA (Institut, kde se vyučuje všechno, co je spojeno s horami, ať už je to vzdělání horských vůdců, učitelů lyžování nebo skipatrol).

Lyžování
Nejznámější je sjezd z Aiguille du Midi 3842 m až dolů do Chamomix, který je dlouhý 20km. Doporučuje se vzít si horského vůdce za hezkého počasí to není orientačně těžké, ale za špatné viditelnosti, když se zhorší počasí to bývá problém. Ve středisku v Argentiére jsou nádherné sjezdy z Grands Montets ať už na Argentiérský ledovec zpět do Argentiére nebo na druhou stranu k ledovci  Mer de Glace. Rovněž můžete lyžovat na jižních svazích ve střediscích Brévent a La Flegére. V Chamomix nejsou jen neupravované svahy je taky spousta výtečně udržovaných sjezdovek na své si tady přijdou všichni i děti.

Technické info za střediska:
102 km sjezdovek, 25km modrých, 44km červených , 33km černých
Vleky a lanovky
8 vleků, 15 sedačkových lanovek, 4 kabinkové lanovky, 5 velkých kabinových lanovek

Dále skýtá středisko v případě špatného počasí museum, bazén ,saunu, umělou stěnu a kino. Za prohlídku stojí „Horský dům“ vedle kostela, kde je kancelář horských vůdců. Zde je možno si v první patře v knihovně půjčit jakéhokoliv průvodce na cokoliv a vybrané stránky si tady za poplatek okopírovat.
Středisko skýtá nepřeberné množství možností na skialpinismus, ledové lezení a samozřejmě jízdu na lyžích volným terénem. V centru je bohatý noční život.
Více informace na www.chamonix.com

—————

Zpět