Lezení ledů a skialp na Výrovce

24.11.2021

Lezení ledů a skialpování v jeden den na jednom místě = komplexní a intenzivní zážitek v Krkonoších pod dohledem certifikovaného horského vůdce s licencí UIAGM a navíc s místňákem. A s boudou Výrovka v zádech.

START

Obvykle začínáme buď v Peci pod Sněžkou výstupem na skialpových lyžích. Též možno vyrazit ze Strážného přes Bufet na rozcestí nebo ze ŠM Dlouhým dolem. Během nástupu na ledy si ukážeme správné a efektivní stoupání na lyžích. Triky a tipy. Nástup nám zabere cca 2 hodiny. Po příchodu na boudu Výrovka se něco malinko občerstvíme. V teple se převlékneme do suchého. Půjčíme si vybavení a obejdeme boudu, kde se nachází led.

LEZENÍ LEDŮ

Nikdo učený z ledů nespadnul, takže budeme postupovat od úplných začátků jako je oblečení sedáků, jištění, ovládání jistící pomůcky... až k vlastní technice lezení ledů tak, aby vše bylo efektivní a správné.

Ukážeme si pár cvičení pro zlepšení lezecké techniky. Polezeme s horním lanem a určitě si i vyzkoušíme zavrtání ledovcových šroubů a vytvoření stanoviště pomocí abalakovových hodin.

Lezení probíhá v pohodovém duchu s boudou po ruce v případě, že bude účastníkům zima nebo na ně dolehne "hlaďák". 

SJEZD

Po ukončení lezení se spustíme zpět do údolí na skialpových lyžích. Pro pohodový sjezd je dobré, aby účastníci zvládali minimálně jistý sjezd na červené sjezdovce v paralelním oblouku.

VYBAVENÍ

Doporučujeme oblečení na hory včetně náhradního trika a zateplovací vrstvy. Minimálně dvoje rukavice. Lyžařské brýle. Pití (nejlépe v termosce) a svačinku. Skialpové vybavení vám můžeme za zvýhodněnou cenu zajistit u našich partnerů. Batoh doporučujeme min. 30 l.